پروژه کنترل چاقی و اضافه وزن دانش آموزان (کوچ) از برنام ههای ابلاغی وزارت در سال 1400/1399 با رویکرد ترویج سبک زندگی فعال و سالم در مدارس سراسر کشور

وزارت آموزش و پرورش ، سیاست ها و برنامه های خود را با الهام از آموزه های سند تحول بنیادین ترسیم نموده است.

موضوع سلامت و توانایی جسمانی دانش آموزان در این سند ، مورد اعتنای جدی قرار گرفته، به نحوی که در بیانیه ارزشها ، چشم انداز و هدف های کلان، بر نشاط و سلامت جسمانی دانش آموزان ، حفظ و ارتقا سلامت فردی و پاسخ دهی به نیاز های جسمی و روانی دانش آموزان از طریق ورزش و تفریحات سالم فردی و گروهی تاکید شده است.

براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی،۲ تا ۹ درصد هزینه سلامت جوامع مختلف ، صرف پیامد های چاقی می شود ، که در دهه های اخیر با افزایش ۲ برابری همراه بوده است. طبق گزارشهای سازمان همکاری و توسعه اقتصادی ، چاقی۵/۰ تا ۷/۱  درصد از تولید ناخالص ملی کشورها  را هدر می دهد و از طرفی هزینه درمان خانواده هایی که اعضای آنها با اضافه وزن و چاقی روبرو هستند ۳۷ درصد بیشتر از خانواده های دارای وزن طبیعی می باشد.

آمار های مختلف نشان می دهد که اضافه وزن و چاقی دانش آموزان به عنوان یک عامل خطر و زمینه ساز بیماری های غیر واگیر مانند دیابت نوع ۲، فشار خون بالا، مشکلات قلبی و عروقی ، متابولیکی ، عوارض روانی و اجتماعی و… در بسیاری از کشور ها به مرز هشدار رسیده است. همچنین براساس مطالعه عوامل خطر بیماریهای غیر واگیر سال ۱۳۹۵ ، حدود ۶۰ درصد جمعیت ایران دارای اضافه وزن و چاقی بوده و چاقی در کودکان و نوجوانان کشور روند افزایشی را طی می کند بطوریکه با توجه به مطالعه کاسپین حدود ۲۱ درصد کودکان و نوجوانان ایران در سنین مدرسه، دچار اضافه وزن و چاقی هستند.

برابر نظر بهداشت مرند چاقی و اضافه وزن ۱۸ درصد بوده که الان بعد از کرونا به ۲۲ درصد رسیده است.

با توجه به تغییرات غلط در سبک زندگی خانواده ها، لزوم برنامه ریزی و اجرای برنامه های مداخله ای بیشتری جهت افزایش فعالیت بدنی برای سلامتی و پیشگیری از عوارض چاقی برای این طیف سنی در سطح مدارس ضروری است چرا که پیشگیری و درمان هر چه زودتر اضافه وزن و چاقی  باعث کاهش عوارض کوتاه مدت و بلند مدت آن خواهد شد و بدیهی است که شکل گیری عادات صحیح و سبک زندگی فعال و سالم در سنین پائین تر به مراتب ساده تر و پایدار تر از اصلاح عادت نادرست در سنین بالاتر خواهد بود لذا از این رو لازم است اقدامات زیر بنایی جهت پیشگیری و کنترل هر چه زودتر اضافه وزن و چاقی از سنین دانش آموزی انجام شود.

بنابر این وزارت آموزش و پرورش با احساس مسئولیت در قبال تضمین سلامت نسل ، در برنامه ابلاغی سال ۱۳۹۹ ، بسته تحولی کنترل وزن و چاقی دانش آموزان ( کوچ) با رویکرد ترویج سبک زندگی فعال و سالم را در دستور کار خویش قرار داده است.

در این پروژه سعی شده است با افزایش سطح آگاهی عوامل سهیم و موثر در نظام تعلیم و تربیت رسمی و غیر رسمی کشور اعم از دانش آموزان ، معلمان ، مدیران ، خانواده ها  و.. از عوارض و پیامد های منفی ناشی از اضافه وزن و چاقی ، انجام غربالگری و شناسایی دانش آموزان دارای اضافه وزن و چاق، ارائه مشاوره ها و توصیه های تغذیه ای و فعالیت بدنی با ترویج سبک زندگی فعال و سالم زمینه تحقق شعار دانش آموز سالم، مدرسه سالم و جامعه سالم  مهیا گردد.

بی تردید این مهم نیازمند برنامه ریزی مطلوب در کلیه سطوح و لایه های مدیریتی در نظام تعلیم و تربیت و مشارکت حداکثری مدیران ، معلمان ،دانش آموزان ، اولیاء و سایر بخش های مرتبط و مشارکت و حمایت دستگاه های برون سازمانی می باشد.

امید است در این پروژه ضمن ترغیب دانش آموزان به داشتن وزن مطلوب، افزایش فعالیت های حرکتی و ارتقا نشاط و شادابی در پرورش نسل مورد انتظار ، نقش موثر خود را ایفا نماید و فرهنگ خود مراقبتی نهادینه گردد.

  • منبع خبر : روابط عمومی فرمانداری معاونت استانداری و فرمانداری شهرستان ویژه مرند