معاون استاندار آذربایجان شرقی: سه طرح سرمایه گذاری بخش خصوصی در شهرستان مرند در حال بررسی است.

گرشاسبی در جلسه بررسی و رفع موانع طرح های سرمایه گذاری شهرستان مرند با بیان اینکه سه طرح سرمایه گذاری بخش خصوصی در شهرستان مرند در حال بررسی است گفت: ایجاد مجتمع کشت و صنعت به همراه کارخانه فرآوری آبمیوه ، پارک لجستیک و نیروگاه خورشیدی از جمله طرح های سرمایه گذاری مهم است که کارهای اولیه آنها انجام گرفته است.

وی مجموع باغات میوه شهرستا ن مرند را ۱۲ هزار هکتار عنوان و خاطرنشان کرد: راه اندازی مجمتع کشت و صنعت و صنایع تبدیلی کشاورزی در شهرستان مرند پشتوانه مناسبی برای خرید میوه های تولیدی باغات منطقه و توسعه بخش کشاورزی و اقتصادی شهرستان است.

وی در ادامه با بیان اینکه تعداد ۱۰ هزار عدد خودروی سنگین کشنده در شهرستان مرند وجود دارد افزود: شهرستان مرند از نظر تعداد خودروی کشنده رتبه ۱۷ کشوری را داراست که ایجاد پارک لجستیک در این منظقه ضروری ترین خواسته مردم است.

معاون استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: با راه اندازی پارک لجستیک در شهرستان مرند شاهد رونق یافتن کسب و کارهای وابسته و ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم در شهرستان خواهیم شد.

گرشاسبی از نبود زیرساخت های موردنیاز برای صنایع بزرگ در شهرستان مرند انتقاد و تاکید کرد: راه اندازی نیروگاه خورشیدی توسط بخش خصوصی در آینده موجب توسعه صنعت شهرستان مرند خواهد شد.

 

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه از مدیران کل امور آب منطقه ای و منابع طبیعی استان خواست تا با مطالعه کارشناسی شده زمین های مناسب جهت عملیاتی نمودن طرح های سرمایه گذاری در شهرستان مرند ارائه دهند.

معصومه پاشایی ادامه داد: متاسفانه برخی مدیران زمین هایی برای عملیاتی نمودن سرمایه گذاری ها پیشنهاد می دهند که هم مشکل تامین آب دارند و هم مشکل محیط زیستی دارند که این غیرقابل قبول است.

وی با تاکید بر حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی گفت: مدیران استانی و شهرستانی به صورت کامل و همه جانبه از سرمایه گذاران بخش خصوصی حمایت کرده و هرچه در توان دارند جهت عملیاتی نمودن طرح های سرمایه گذاری هزینه کنند.

 

مدیرکل امور آب منطقه ای استان نیز در این جلسه با بیان اینکه در استان آذربایجان شرقی ۲۱ دشت وجود دارد گفت: دشت مرند بزرگترین دشت استان محسوب می شود که خوشبختانه در مدت سه سال اخیر وضعیت این دشت به حالت تثبیت رسیده است.

غفارزاده ادامه داد: ۵۰ درصد افت تجمعی سفره های زیرزمینی معادل ۵۰۰ میلیون مترمکعب در دشت مرند اتفاق افتاده است.

وی با تاکید بر اهمیت حفظ آب های زیرزمینی به خصوص در دشت مرند افزود: هر زمینی که برای عملیاتی نمودن طرح سرمایه گذاری کشت و صنعت ارائه شود باید جزو محدوده توسعه بهره برداری آب ارس باشد تا مشکلی برای دشت مرند ایجاد نشود.

مدیرکل امور آب منطقه ای استان انتقال آب ارس به شهرستان مرند را بسیار پراهمیت تلقی کرد و گفت: ۱۶ هزار هکتار زمین از محل توسعه بهره برداری آب ارس در محدوده مرند و جلفا وجود دارد که در تامین آب این اراضی هیچگونه مشکلی وجود ندارد.

  • منبع خبر : روابط عمومی فرمانداری معاونت استانداری و فرمانداری شهرستان ویژه مرند