معاون استاندار وفرماندار شهرستان ویژه مرند در بازدیداز آخرین وضعیت برداشت آفتابگردان آجیلی در شهرستان مرند در گفت و گو با نماینده صدا وسیما در شهرستان مرند اظهار داشت: یکی از محصولات مهم تولیدی شهرستان مرند تولید آفتابگردان آجیلی بوده که با توجه به آمار زیر کشت ومتوسط تولید آن نزدیک به 10هزار تن محصول می باشد که ارزش افزوده مناسب ودر خور این محصول در شهرستان واستان ما دارد .

وی افزود:با توجه به الگوی مناسب کشت آفتابگردان در تناوب با غلات و سطح بالای کشت آفتابگردان آجیلی در شهرستان اتخاذ سیاست های لازم در جهت برقراری حمایت از جایگزینی کشت آفتابگردان روغنی به جای آفتابگردان آجیلی بر اساس ضرورتی که در کشور به دانه های روغنی داریم ایجاب می کند که ما نوع کشتمان را تغییر ،که این پیشنهاد یکی از سیاستها وبرنامه های سازمان جهاد کشاورزی استان ومدیریت جهاد کشاورزی شهرستان در تغییر الگوی کشت بوده که در حال پیگیری می باشد.

گرشاسبی ادامه داد:با توجه به الگوی مناسب کشت آفتابگردان در تناوب با غلات و سطح بالای کشت آفتابگردان آجیلی در شهرستان اتخاذ سیاست های لازم در جهت برقراری حمایت از جایگزینی کشت آفتابگردان روغنی به جای آفتابگردان آجیلی پیشنهاد ودر حال پیگیری می باشد.

وی گفت: تخمه آفتابگردان تولیدی این شهرستان به بازارهای داخلی و خارج از کشور صادر می شود، طی سالهای اخیر بدلیل واردات تخمه های آفتابگردان بی کیفیت ، موجب کاهش قیمت محصول داخلی،عدم سود دهی مناسب و دلسردی کشاورزان شده است که لازم است با توجه به تولید مازاد بر نیازاین محصول متولیان امر از واردات این محصولات جلوگیری کنند.
معاون استاندار آذربایجان شرقی عنوان داشت: رقم کشت تخمه آفتابگردان شهرستان مرند آجیلی با عطر، طعم و پوست نازک و از فواید کشت آفتابگردان علاوه بر ایجاد اشتغال و افزایش درآمد برای کشاورزان، در صرفه جویی آب مهم می باشد .

در ادامه مهندس علی صیادی معاون رئیس سازمان ومدیر جهاد کشاورزی شهرستان ویژه مرند گفت: با توجه به شرایط و موقعیت جغرافیایی شهرستان۴۵۰۰هکتار از مزارع شهرستان مرند به کشت آفتابگردان اختصاص یافته واز این مقدار سطح زیر کشت ۳۵۰۰هکتار کشت اول و۱۰۰۰ هکتار نیز کشت دوم می باشد.

مهندس صیادی میانگین عملکرد برداشت آفتابگردان در هر هکتار ۲۲۰۰کیلوگرم دانست و گفت: پیش بینی می شود امسال ۹۹۰۰ تن محصول از این میزان اراضی برداشت شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ویژه مرند گفت: کل آفتابگردان در این شهرستان به صورت آجیل کشت می شود و از سال گذشته کشت آفتابگردان روغنی در سطح ۴۰هکتار در شهرستان آغاز شده است.
معاون رئیس سازمان ومدیر جهاد کشاورزی افزود: ارقام شمشیری، پسته ای، دور سفید و بادامی از جمله ارقام کشت شده آفتابگردان در مرند به شمار می رود.

  • منبع خبر : روابط عمومی فرمانداری معاونت استانداری و فرمانداری شهرستان ویژه مرند