سومین جلسه شورای مبارزه با مواد مخدر شهرستان مرند با حضور معاون استاندار آذربایجان شرقی ، استاد رحیمی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان در محل اداره آموزش و پرورش برگزار شد.

رضا استاد رحیمی در این جلسه با اشاره به آمار مصرف کنندگان مواد مخدر گفت:تعداد ۲۸۰۰ هزار نفر در کشور به صورت تفریحی مواد مخدر مصرف می کنند.

وی افزود: در استان آذربایجان شرقی تعداد ۸۰ هزار معتاد شناسنامه دار داریم.

وی با اشاره به نرخ شیوع مصرف مواد مخدر گفت: نرخ شیوع مصرف مواد مخدر در دنیا ۵/۶ است که در کشور ما این نرخ۵/۴ می باشد.

دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر استان آذربایجان شرقی با اشاره به نرخ شیوع در بین دانش آموزان بیان داشت: در فرهنگ کنترل و پیشگیری از شیوع مواد مخدر در بین دانش آموزان بسیار موفق عمل کرده ایم که در کشور در ردیف سی ام و جز استانهای پاک در این زمینه هستیم.

وی با اشاره به نرخ شیوع مصرف مواد مخدر در واحدهای تولیدی و کارگری بیان داشت: در زمینه نرخ شیوع در واحد های تولیدی و صنعتی آمار مناسبی نداریم و باید بیشتر نظارت و رصد کنیم و در زمینه آگاهی بخشی و اقدامات پیشگیرانه برنامه ریزی کنیم.

وی ادامه داد: ۸۶۷۸ مرکز درمانی در سطح کشور داریم که تعداد۵۴۵۰۸ نفر معتاد ارائه خدمات داده شده است که هزینه درمانی این تعداد بر عهده دولت بوده است .

رضا استاد رحیمی با بیان اینکه تنها راهکار مقابله با مواد مخدر اقدامات فرهنگی است بیان داشت: باید راهکاری فرهنگی و پیشگیرانه برای مقابله از مواد مخدر داشته باشیم.

وی افزود: باید جامعه پذیر ، فرهنگ پذیر و شناخت کافی از عوارضات مصرف مواد مخدر داشته باشیم و در سطح جامعه آگاهی بخشی ایجاد کنیم.

وی گفت: در فرهنگ پیشگیری بسیار ضعیف هستیم که نیاز به برنامه ریزی داریم.

دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر استان آذربایجان شرقی در ادامه با اشاره به تشکیل کانون های یاری گران در آموزش و پرورش بیان داشت: در ۲۷۰۰ مدرسه رد سراسر کشور کانون های یاری گران راه اندازی شده که هدف  آگاهی بخشی به خانواده ها و دانش آموزان است که کمک بزرگی در جهت پیشگیری و آگاهی بخشی انجام داده و باید حوزه فعالیت این کانون ها به محلات سوق داده شوند و در جهت توانمند سازی و شناسایی و پیشگیری و آگاهی بخشی فعالیت نمایند.

وی افزود: محلات پر خطر شناسایی و از ظرفیت سمن ها در جهت پیشگیری ، مقابله و آگاهی بخشی اقدام کرد.

استاد رحیمی با اشاره به وجود انواع مواد مخدر و قرص های روانگردان عنوان داشت: تعداد ۸۰۳ نوع از انواع مواد مخدر و قرص های روانگردان های صنعتی در دنیا وجود دارد که باید در جهت ضربه زدن به بنیان سوداگران اقدامات اساسی صورت گیرد.

وی خاطر نشان کرد: بالاترین میزان کشفیات در سطح استان از نوع تریاک ، هروئین، شیشه و گل است و از عمده دلایل شیوع مواد مخدر عامل فردی، خانوادگی ،فرهنگی و شغلی که هر کدام به زیر شاخه هایی تقسیم می شوند و باید مورد مطالعه و برنامه ریزی برای اقدامات پیشگیرانه شوند.

در آخر با اهدا لوح سپاس از زحمات بخشداران مرکزی و یامچی در مبارزه و پیشگیری از مواد مخدر تجلیل شد.

 

  • منبع خبر : روابط عمومی فرمانداری