معاون استاندار و فرماندار شهرستان ویژه مرند در سخنرانی خود در صدا و سیما که به صورت زنده از شبکه استانی سهند ( برنامه سحرلر ) پخش شد ، ضمن تسلیت ایام ماه محرم و گرامیداشت شهدای فاخر دولت و قوه مجریه بیان داشت: شهرستان مرند جز شهر های ۳۵ گانه ویژه کشور است و جمعیت آن در حال حاضر ۲۵۰ هزار نفر می باشد .

وی افزود: براساس تقسیمات کشوری شهرستان مرند دارای ۲ بخش ، ۱۲۰ آبادی، ۵ شهر و ۹ دهستان دارد.

داود گرشاسبی بیان داشت: شهرستان مرند در مسیر تردد ایران و اروپا و نزدیکی به مراکز تجاری و اقتصادی ( ماکو، ارس ،آذربایجان) قرار دارد که پتانسیل های زیادی در حوزه حمل و نقل جاده ای ، کالا و خدمات دارد بطوریکه ۸ هزار کشنده سنگین در مرند وجود دارد که با این اوصاف رتبه ۱۷ کشوری با چهار هزار میلیارد تومان گردش مالی می باشد که احداث پارک لجستیک از نیاز مبرم شهرستان است.

نماینده عالی دولت در شهرستان در سخنرانی خود در ادامه با اشاره به ظرفیت ها و پتانسیل شهرستان در حوزه کشاورزی عنوان داشت:شهرستان مرند در حوزه کشاورزی نزدیک به ۳۲۸۶ کیلومتر مربع است که ۷/۸درصد زمین های آن مر بوط به این حوزه است.

وی افزود: در شهرستان مرند۹۱ درصد گل آفتابگردان ،۳۳ درصد گوجه،۲۴ هزار تن زردآلو (سومین شهر کشور در تولید آن ) و آلبالو ،بادام که نزدیک به ۲۵۶ تن محصولات تولید می شود.

وی گفت: در سال گذشته با هدف معرفی ظرفیت ها و پتانسیل های شهرستان در حوزه کشاورزی جشنواره های مختلفی از جمله پسته ، زعفران ، سبد بافی ،بادام ، زردآلو برگزار شده که امسال متاسفانه به دلیل شرایط بیماری کرونا نتوانستیم برگزار کنیم.

داود گرشاسبی با اشاره به صنعت طیور شهرستان بیان داشت: شهرستان مرند در حوزه پرورش طیور نقش ۱۰ درصدی در استان و ۲ درصدی در کل کشور را دارد که واحد فعال بسیاری در این حوزه داریم که در سال گذشته دو واحد بسیار بزرگ و پیشرفته با حضور مقامات کشوری و استانی مورد افتتاح و بهره برداری قرار گرفت.

وی ادامه داد: در حوزه کشاورزی به دنبال صنایع تبدیلی هستیم و شهرستان مرند پتانسیل و ظرفیت های بسیاری بالایی در این زمینه دارد.

معاون استاندار و فرماندار شهرستان ویژه مرند با اشاره به حوزه صنعت گفت: در شهرستان مرند در کل ۵۷۱ واحد تولیدی داریم که۳۵۰ واحد آن فعال ،۹۴ واحد نیمه فعال ،۹۳ واحد راکد و ۳۴ واحد در حال احداث هستند.

وی افزود: تعداد واحدهای نیمه فعال تبدیل شده به فعال ۱۹ واحد و تعداد واحد راکد تبدیل شده به نیمه فعال ۳۱ واحد است که در راستای تلاش مجموعه فرمانداری ومدیران شهرستانی است.

وی با اشاره به صنعت مبل شهرستان ادامه داد : مرند در حوزه خوشه مبل توانایی بسیار بالایی دارد که می توان از صفر تا صد مبل را در مرند تهیه کرد و در این حوزه تعداد ۷۰ واحد مشغول به فعالیت هستند.

وی افزود: صنعت مبل مرند به سایر شهرها صادر می شود ولی متاسفانه هنوز برند سازی نشده که در تلاش برای این کار هستیم.

داود گرشاسبی در ادامه سخنان خود با اشاره به برنامه های هفته دولت امسال در شهرستان مرند گفت: امسال در شهرستان مرند ۵۰ پروژه با بیش از یکصد میلیارد تومان اعتبار در تمامی حوزه ها داشته ایم که از جمله آن گاز رسانی به روستا ها و شهر ها که تمامی آنها سبز هستند و مشکلی در این زمینه نداریم.

وی گفت:در طول یک هفته از صفر تا صد برق رسانی به چندین روستا صورت گرفته که در طول تاریخ شهرستان بی سابقه است.

وی در ادامه با اشاره به حوزه گردشگری شهرستان گفت: مرند قدمت ۶ هزار ساله دارد که حوزه فرهنگ و تمدن بسیار بالایی دارد و مرند جاذبه های بسیار زیادی در حوزه گردشگری دارد.

 

 

  • منبع خبر : روابط عمومی فرمانداری معاونت استانداری و فرمانداری شهرستان ویژه مرند